Не існує жодної домовленості в НАТО, яка забороняє передавати Україні сучасні танки, системи ПРО/ППО та іншу важку техніку. Про це в ефірі Польського радіо заявив посол Польщі в НАТО Томаш Шатковські. “У публічному просторі, від публічних спікерів у Берліні, ми часто чули останніми місяцями, що є якась домовленість між членами НАТО, що, наприклад, важка техніка не повинна передаватися, а потім – що танки не повинні передаватися, потім – “можливо, танки й можна, але не західного виробництва”… Це абсолютна неправда”, – сказав дипломат.
Так само “було несподіванкою припустити”, зазначив Шатковські, що це Альянс повинен вирішувати, а не одноосібно Берлін, чи дати батареї ПРО Patriot військовим України. Зазначимо, що наприкінці листопада Німеччина запропонувала Польщі ЗРК Patriot, а Варшава сказала – “краще дайте їх Україні”, і Берлін відповів, що для цього потрібне рішення союзників щодо Альянсу і що їх це заскочило зненацька. Генсек НАТО заявив, що для цього рішення союзників не потрібне: це вирішувати Берліну.
До того ж посол Польщі в НАТО нагадав те, про що раніше говорив генсек Альянсу Єнс Столтенберг: що в деяких випадках для безпеки країн-членів Альянсу важливіше передати техніку та боєприпаси Україні, ніж накопичувати їх у себе на складах. Тим часом Шатковські вважає, що ситуація в НАТО щодо військової підтримки України виглядає як “кіт Шредінгера”: “З одного боку йде дискусія, її [допомога] заохочує генсек, а з іншого боку є вето деяких країн, протидія і небажання”.
При цьому ставлення деяких країн до підтримки ЗСУ змінюється на краще, зазначив посол, вказавши, що з частиною союзників на півдні Європи “відбулася позитивна трансформація”. Шатковські також зазначив, що Франція, яку часто критикують, взагалі є єдиною країною, окрім Польщі, яка постачає ЗСУ цілі артилерійські системи: “Мається на увазі не лише те, що стріляє, а й система управління вогнем, ефективні боєприпаси”.
І це справді так. Нещодавно Україна отримала від Франції також зенітні системи та системи залпового вогню. Також, за словами міністра оборони Франції Себастьяна Лекорню, Україна просила надати радіолокаційні станції і цей запит ще розглядають. Він зазначив, що загальний обсяг французької військової допомоги Україні досягнув 550 млн євро. Франція також долучиться до центру обслуговування військової техніки для України у Словаччині.
Себастьян Лекорню розповів, що у Франції вже пройшли навчання 400 українських військових – тих, які будуть працювати з переданими системами, і ця діяльність продовжиться у рамках місії ЄС. “Наша початкова мета – навчити 2000 осіб із загальних 15 000, як запропонували на рівні ЄС. 400 українських військових вже пройшли навчання, зокрема на системах, які ми надаємо”, – зазначив Лекорню.
Зазначимо, що деякі із цих видів озброєнння зараз вкрай необхідні Україні. Зокрема Crotale – французький зенітний ракетний комплекс малої дальності, призначений для боротьби з повітряними цілями в діапазоні середніх, малих і гранично малих висот. Дальність ураження: 500−10 000 м, висота ураження: до 6000 м.
Тож у такий спосіб Франція та інші партнери України допомагають нам убезпечити мирні міста від постійних масованих обстрілів та, відповідно, зберегти життя українців. Ймовірно, у найближчий час такої підтримки від західних партнерів стане більше, адже ворог наразі не планує зупинятися та постійно готується до нових повітряних атак.