На десятому місяці повномасштабного російського вторгнення в Україну країни Євросоюзу зайшли в глухий кут в обговоренні цін на російську нафту. Як повідомляє The Financial Times, Єврокомісія наполягає на стелі цін на нафту в $65 за барель, тоді як Польща та деякі інші країни вимагають більш низького значення. Як йдеться в матеріалі, Польща наполягає на тому, що пропонована ЄК стеля в $65 за барель “надзвичайно висока” в порівнянні з реальною вартістю виробництва російської нафти.
В Польщі стверджують, що більш низька стеля необхідна для скорочення доходів Росії від продажу нафти. При цьому Кіпр, Мальта та Греція хочуть встановити більш високу стелю, щоб зберегти торгівлю нафтою з Росією. Варто зазначити, що наприкінці травня 2022 року лідери країн ЄС домовилися про введення заборони на експорт російської нафти. Санкції Євросоюзу, спрямовані на заборону поставок нафти з РФ морським транспортом, мають набути чинності 5 грудня.
При цьому ЄС встановив перехідний період для імпорту і транзиту російських нафтопродуктів, який завершитися в лютому 2023 року. Також на тлі повномасштабного російського вторгнення в Україну, з 1 грудня 2022 року Туреччина вимагатиме від вантажовідправників нафти страховку для проходу через Босфор і Дарданелли. Як повідомляє Bloomberg, нові правила пов’язані з дотриманням санкцій ЄС і Великобританії проти РФ, хоча формально Туреччина до них не приєднувалася.
Як пише видання, для перевізників російської нафти отримання страховки стане проблемою через санкції. “Нове правило набуває чинності з 1 грудня, за кілька днів до того, як Європейський Союз і Великобританія введуть додаткові обмеження на торгівлю з Росією, через що танкерам, що перевозять національну нафту, буде набагато складніше отримати страховку”, – йдеться в матеріалі.
ЄС і Великобританія з 5 грудня вводять нові санкції щодо поставок російської нафти, вони стосуватимуться встановлення граничних цін на енергоресурс. “Це різко вплине на доступність стандартного галузевого страхування… судна як і раніше зможуть отримати покриття галузевого стандарту за умови, що вантажі, що перевозяться, купуються за ціною, яка ще не визначена”, — зазначається в матеріалі у зв’язку з тим,
що країни G7 мають намір запровадити повне ембарго на перевезення російської нафти – за винятком випадків, якщо вона буде придбана нижче за встановлену ціну. Проте рівень максимальної ціни для російської нафти ще не визначено. Цікаво, що на десятому місяці повномасштабного російського вторгнення в Україну Кремль готує президентський указ, який заборонить російським компаніям і будь-яким трейдерам, які купують національну нафту, продавати її кому-небудь, хто бере участь в ціновій стелі.
Як повідомляє Bloomberg, указ заборонить вести справи як з компаніями, так і з країнами, що приєдналися до механізму обмеження цін. Як повідомляє видання, це заборонить будь-яку згадку граничної ціни в контрактах на російську нафту або нафтопродукти, а також заборонить навантаження, призначені для будь-яких країн, які приймають обмеження.
Як зазначається в матеріалі, неясно, який вплив на торгівлю надасть обмеження цін або відповідний указ Кремля.
Це пов’язано з тим, що формальні прихильники цього заходу вже утримуються від покупки російської нафти. Ця політика насправді спрямована на інших великих споживачів, таких як Індія, які не матимуть доступу до західного Страхування та інших служб доставки, якщо вони платять більше, ніж встановлена ціна за російську нафту.
Президент країни-агресора Володимир Путін вже неодноразово заявляв про те, що Росія не постачатиме енергію тим, хто приєднається до цінової стелі. Росія погрожує перенаправити свої поставки нафти “ринково-орієнтованим партнерам” або скоротити видобуток, заявив раніше на цьому тижні віце-прем’єр Олександр Новак.