Світові лідери говорили про ситуацію на полі бою в Україні та обговорили можливості допомоги нашій державі у сфері безпеки та економіки. Крім того, політики, як зазначається, говорили про необхідність притягти Росію до відповідальності за агресію проти українського народу. “Підкреслили підтримку, зокрема шляхом постійного забезпечення безпеки та економічної допомоги та покладання витрат на Росію, щоб притягнути Кремль до відповідальності за його агресію (проти України. – Ред)”, – йдеться у повідомленні Білого дому.
Лідери також обговорили енергетичний шантаж, до якого вдається Росія, та необхідність подальшої координації для забезпечення сталого та доступного енергопостачання для Європи. У зустрічі брали участь прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо, канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем’єр-міністр Італії Маріо Драгі, прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, президент Румунії Клаус Йоганніс, президент Польщі Анджей Дуда, прем’єр-міністерка Британії Ліз Трасс, а також представники Франції та Європейського Союзу.
Крім цього, раніше 8 вересня стало відомо про схвалення президентом США Джо Байденом нового пакету військової допомоги Україні на суму 675 млн доларів. Нова військова допомога США містить: додаткові боєприпаси для HIMARS; чотири 105-мм гаубиці та 36 000 105-мм артилерійських снарядів; додаткові високошвидкісні протирадарні ракети (HARM); 100 броньованих високомобільних багатоцільових колісних машин (HMMWV); 1,5 мільйона набоїв до стрілецької зброї; понад 5 000 протитанкових систем; 1 000 155-мм снарядів для дистанційних протиброньових мін (RAAM); додаткові гранатомети і стрілецьку зброю; 50 БМП; прилади нічного бачення та інше польове обладнання.
Також стало відомо, що Держдепартамент США повідомив Конгрес про намір виділити 2 млрд доларів на довгострокові інвестиції в іноземне військове фінансування – 1 млрд доларів для зміцнення безпеки України та 1 млрд доларів для 18 сусідів країни у регіоні.
Подібна допомога від США на країн-членів НАТО є дуже знаковою для України і певним сигналом про майбутні перспективи. До прикладу, якби Україну взяли у НАТО, то ситуація б докорінно змінилася. Сторінка була б перегорнута, Росія б зрозуміла, що, так би мовити «поїзд пішов», і що Україна остаточно не може повернути до зони її впливу. І, швидше за все, напруга б спала, бо зараз головне завдання Росії унеможливити членство України в НАТО та розширення НАТО на схід.
Але поки Росією керуватимуть ті, хто нею керує зараз, загроза залишатиметься. Вони, звичайно, й надалі намагалися б розхитувати ситуацію, але все ж суттєво переглянули б свою стратегію щодо України. Бо зараз більшість їх намірів базується на тому, що наразі в Кремлі впевнені, що вони все ще можуть не допустити Україну в НАТО і ЄС, і перетворити її в Білорусь №2, що є основною ціллю Росії.
Також подібна співпраця б де-юре збалансувало безпекове середовище в Європі, це б усунуло залишки штучно створеного Москвою пограничного розподілу в Європі після колапсу СРСР, дало б Росії шанс внутрішньої трансформації та від цього б виграла регіональна безпека загалом. Проте наразі ми про це можемо говорити лише, як про перспективи. На сьогоднішньому етапі дуже важливим є передача у великих кількостях західного озброєння, яке, як ми бачимо, допомагає дуже ефективно визволяти українські території від загарбників.