Європейська коміссар з питань енергетики Кадрі Сімсон у середу прокоментувала візит міністра закордонних справ Угорщини Петра Сійярто в Москву для переговорів із енергетичних питань.
У середу в Празі відбувалася неформальна зустріч міністрів енергетики ЄС, які обговорювали шляхи подолання енергетичної кризи.
“Що стосується енергетичної безпеки, то ми бачимо, що якщо наші національні рішення працюють, то ідеї з Брюсселя приносять лише неприємності та шкоду”, – сказав Сійярто і, не чекаючи закінчення зустрічі, сів у спеціальний військовий літак і вирушив до Москви.
Там він провів зустріч із керівником “Газпрому” Олексієм Міллером, після чого оголосив, що Росія зацікавлена у довгостроковому співробітництві з Угорщиною. Також Сійярто повідомив про завершення підготовки угоди з Росією щодо відтермінування платежів за постачання газу.
Крім того, глава угорського МЗС наголосив, що Будапешт продовжить накладати вето на будь-які санкції ЄС, які впливають на постачання російського газу.
Відповідаючи на запитання, що вона думає про переговори міністра закордонних справ Угорщини в Москві, Кадрі Сімсон сказала: “Настав час вчитися на помилках минулого і готуватися до майбутнього”.
Раніше Сійярто казав, що їде “для відповідних обговорень із “Газпромом”, з “Росатомом” та іншими посадовцями, щоб енергопостачання для Угорщини було в порядку не лише протягом зими, а й у наступні місяці”. А тих, хто критикував візит, глава угорського МЗС звинуватив у тому, що вони “не хочуть миру”.
Як повідомлялося, у липні Петер Сійярто став першим з 24 лютого європейським посадовцем, який відвідав Москву не для мирних переговорів, а для вирішення двосторонніх питань. Досі ніхто інший з міністрів держав ЄС не повторював такий крок.
До речі, міністр уряду Чехії з європейських питань Мікулаш Бек раніше заявив, що утримання Угорщини в руслі європейської політики щодо Росії (з якою Будапешт явно заграє) вимагатиме від Чехії, що головує в Раді ЄС, чималих зусиль у найближчі місяці. За його словами, Угорщина зі своєю проросійською позицією підійшла до краю прірви. І не виключив, що теоретично може йтися про її вихід з ЄС, якщо угорське керівництво продовжить діяти в тому ж дусі.
Політичний експерт Валентин Гайдай наголошує, що Угорщина – біла ворона в ЄС. І нагадує, що раніше вона саботувала питання про розміщення мігрантів на своїй території.
“До речі, як і Польща, за що обидві країни вперше в історії ЄС потрапили під внутрішні санкції цього об’єднання. Була своя – відмінна від загальноєвропейської – позиція в офіційного Будапешта та з інших тем. Але особливо яскраво така якась позиційна чужорідність Угорщини у сім’ї ЄС виявилася під час російської агресії проти України, – вважає експерт. – Саме Угорщина уповільнювала розгляд тих чи інших санкцій. Причому не лише економічних, енергетичних, від яких залежить сама Угорщина (газ, нафта тощо). Але як зрозуміти, що офіційний Будапешт саботував запровадження санкцій проти окремих росіян?”,-сказав він виданню Коментарі.
Тому, продовжує Валентин Гайдай, звинувачення на адресу угорської влади у проросійськості цілком аргументовані.
“Щодо гіпотетичного виходу Угорщини з ЄС – я в нього не вірю. З власної ініціативи вона залишатиме союз явно не буде, надто залежна від Європи економічно. Та й сам ЄС навряд чи вкаже їй на двері, адже це розхитає і так непросту ситуацію всередині об’єднання”, – пояснює експерт.
Швидше, зазначає він, відповідні заяви Мікулаша Бека зроблені з метою протверезити угорську владу. Проти яких, цілком можливо, можуть бути застосовані деякі санкції. Або проведено кампанію з дискредитації даного керівництва.
“За допомогою різних скандалів (корупційних, сексуальних) вже неодноразово боролися з тими чи іншими політиками всередині ЄС. У тому числі у таких топ-країнах як Франція, Італія, Німеччина. З угорським прем’єром Орбаном можуть розіграти подібну карту, – припускає Валентин Гайдай. – Тим більше, що там точно є, за що залучити… Тож важелі впливу на угорську владу знайдуться”.